Answer :
Final answer:
Through the system of equations method, based on the total ounces and total cost of the spices, the solution to the question is 12 oz of $1.50-per-oz spice and 8 oz of $2.50-per-oz spice.
Explanation:
This problem can be solved using the concept of weighted averages or mixture problems in algebra. The question states we have two kinds of spices: a $1.50-per-oz spice and a $2.50-per-oz spice. These are mixed together to create a 20 oz mixture that costs $1.90-per-oz. To find out how many ounces of each spice we should use, we'll set up two equations based on the information given in the question:
- The first equation is based on the total ounces of spice. If we assume 'x' denotes the amount of $1.50-per-oz spice and 'y' denotes the amount of $2.50-per-oz spice, then the equation based on total ounces of spice is x + y = 20.
- The second equation is based on the total cost of the spice. The equation based on total cost is 1.50*x + 2.50*y = 1.90 * 20.
By solving these two equations, we find that the answer to the question is b) 12 oz of $1.50-per-oz spice and 8 oz of $2.50-per-oz spice.
Learn more about Algebraic solution here:
https://brainly.com/question/29205846
#SPJ11