High School

Simplify the following calculations:

1. \( 80000 - (50000 - 30000) \)
2. \( 80000 - (50000 + 30000) \)
3. \( 3000 \times 2 \div 3 \)
4. \( 4900 \div 7 \times 3 \)
5. \( 4000 \div 8 \times 2 \)
6. \( 5000 \times 2 \div 5 \)
7. \( 8000 \div 2 + 3000 \)
8. \( 70000 + 20000 - 60000 \)
9. \( 90000 - 50000 + 10000 \)
10. \( 9000 - 2000 \times 2 \)
11. \( 2000 \times 3 + 4000 \)
12. \( 8000 \div 4 \div 2 \)
13. \( 8000 - 2000 \div 2 \)
14. \( 4000 + 2000 \times 2 \)

Answer :

Let's break down the mathematical operations provided in the sequence:

  1. 80000 - (50000 - 30000):

    • You first need to solve the expression inside the parentheses:
      [tex]50000 - 30000 = 20000[/tex]
    • Then subtract from 80000:
      [tex]80000 - 20000 = 60000[/tex]
  2. 80000 - (50000 + 30000):

    • Inside the parentheses, add first:
      [tex]50000 + 30000 = 80000[/tex]
    • Subtract from 80000:
      [tex]80000 - 80000 = 0[/tex]
  3. 3000 \times 2 : 3:

    • Multiply first:
      [tex]3000 \times 2 = 6000[/tex]
    • Then divide by 3:
      [tex]6000 \/ 3 = 2000[/tex]
  4. 4900 : 7 \times 3:

    • First, divide:
      [tex]4900 \/ 7 = 700[/tex]
    • Then multiply:
      [tex]700 \times 3 = 2100[/tex]
  5. 4000 : 8 \times 2:

    • Divide first:
      [tex]4000 \/ 8 = 500[/tex]
    • Then multiply:
      [tex]500 \times 2 = 1000[/tex]
  6. 5000 \times 2 : 5:

    • First multiply:
      [tex]5000 \times 2 = 10000[/tex]
    • Then divide by 5:
      [tex]10000 \/ 5 = 2000[/tex]
  7. 8000 : 2 + 3000:

    • First divide:
      [tex]8000 \/ 2 = 4000[/tex]
    • Then add:
      [tex]4000 + 3000 = 7000[/tex]
  8. 70000 + 20000 - 60000:

    • Add first:
      [tex]70000 + 20000 = 90000[/tex]
    • Then subtract:
      [tex]90000 - 60000 = 30000[/tex]
  9. 90000 - 50000 + 10000:

    • Subtract first:
      [tex]90000 - 50000 = 40000[/tex]
    • Add:
      [tex]40000 + 10000 = 50000[/tex]
  10. 9000 - 2000 \times 2:

    • Multiply first:
      [tex]2000 \times 2 = 4000[/tex]
    • Then subtract:
      [tex]9000 - 4000 = 5000[/tex]
  11. 2000 \times 3 + 4000:

    • Multiply first:
      [tex]2000 \times 3 = 6000[/tex]
    • Then add:
      [tex]6000 + 4000 = 10000[/tex]
  12. 8000 : 4 : 2:

    • First divide by 4:
      [tex]8000 \/ 4 = 2000[/tex]
    • Then divide by 2:
      [tex]2000 \/ 2 = 1000[/tex]
  13. 8000 - 2000 : 2:

    • Divide first:
      [tex]2000 \/ 2 = 1000[/tex]
    • Then subtract:
      [tex]8000 - 1000 = 7000[/tex]
  14. 4000 + 2000 \times 2:

    • Multiply first:
      [tex]2000 \times 2 = 4000[/tex]
    • Then add:
      [tex]4000 + 4000 = 8000[/tex]

Each of these steps breaks down into simple arithmetic operations, illustrating how each number sentence can be solved using basic rules of arithmetic involving addition, subtraction, multiplication, and division.