Answer :
the best option is A
A: $4.39 for 144 ounces of soda = $0.0305 = 4.39/144
B: $2.99 for 96 ounces of soda = $0.0311 = 2.99/96
C: $1.50 for 20 ounces of soda = $0.075 = 1.50/20
A is best answer because that one has the lowest unit rate per ounce of soda.
A: $4.39 for 144 ounces of soda = $0.0305 = 4.39/144
B: $2.99 for 96 ounces of soda = $0.0311 = 2.99/96
C: $1.50 for 20 ounces of soda = $0.075 = 1.50/20
A is best answer because that one has the lowest unit rate per ounce of soda.