Middle School

Shopping!

We can use unit price for a variety of products you buy every day. Suppose we are buying soda, but we have different options on how much we can pay. Let's figure out the unit rate for the following options.

**Options:**

A) 12-12oz cans of soda for $4.39
Unit Price per ounce: [Unitrate1]/oz

B) 6-16oz bottles of soda for $2.99
Unit Price per ounce: [Unitrate2]/oz

C) 1-20oz bottle of soda for $1.50
Unit Price per ounce: [Unitrate3]/oz

Which option is the best price per ounce? [Unitrate4]