Answer :
Final answer:
The 16-ounce bottle of water costs $2.40 in total. When this cost is divided by the 16 ounces, which is the unit rate, it results in a cost of $0.15 per ounce.
Explanation:
The cost of the 16-ounce bottle of water is $2.40. To find the unit rate, we divide the total cost by the total number of ounces. So, $2.40 divided by 16 ounces equals $0.15 per ounce. Therefore, the unit rate for the 16-ounce bottle of water is $0.15 per ounce.
Learn more about Unit Rate here:
https://brainly.com/question/11258929
#SPJ2
Answer:
the cost of 16 ounce bottle would be .15 cent per ounce = $2.40
Step-by-step explanation:
2.40/16= .15
2.80/28= .10