Middle School

Ready

**Understand Unit Rate - Instruction - Level F**

The convenience store sells a 16-ounce bottle of water for $2.40 and a 28-ounce bottle of water for $2.80. Tiana wants to compare the unit rates to find out which is a better deal.

1. What is the cost of a 16-ounce bottle of water? Find the unit rate.

A 16-ounce drink costs $______ per ounce.

Answer :

Final answer:

The 16-ounce bottle of water costs $2.40 in total. When this cost is divided by the 16 ounces, which is the unit rate, it results in a cost of $0.15 per ounce.

Explanation:

The cost of the 16-ounce bottle of water is $2.40. To find the unit rate, we divide the total cost by the total number of ounces. So, $2.40 divided by 16 ounces equals $0.15 per ounce. Therefore, the unit rate for the 16-ounce bottle of water is $0.15 per ounce.

Learn more about Unit Rate here:

https://brainly.com/question/11258929

#SPJ2

Answer:

the cost of 16 ounce bottle would be .15 cent per ounce = $2.40

Step-by-step explanation:

2.40/16= .15

2.80/28= .10