High School

Perry and Jose each improved their yards by planting grass sod and geraniums. They bought their supplies from the same store.

- Perry spent $165 on 14 ft of grass sod and 13 geraniums.
- Jose spent $147 on 14 ft of grass sod and 7 geraniums.

What is the cost of one square foot of grass sod and the cost of one geranium?

Answer :

Final answer:

The cost of one square foot of sod is $9 and the cost of one geranium is $3.

Explanation:

In this problem, the price of the grass sod and geraniums are the same for both Perry and Jose from the same store, but they bought different quantities. We can represent this problem using two linear equations and solve for the cost of one square foot of grass sod and one geranium.

Let G be the price of one square foot of grass sod and R be the price of one geranium. Thus we have:

  • 14G + 13R = 165 (This represents Perry's purchases)
  • 14G + 7R = 147 (This represents Jose's purchases)

Subtract the second equation from the first we get:

6R = 18

Which simplifies to:

R = 3

Substitute R = 3 to the first equation, we get:

14G + 39 = 165

Which simplifies to:

G = 9

Therefore, the cost of one square foot of grass sod is $9 and the cost of one geranium is $3.

Learn more about Cost Calculation here:

https://brainly.com/question/33521342

#SPJ1