Nana Nana
  • 02-03-2025
  • Mathematics
College

Observa la imagen y responde las preguntas 1 al 4.

Zanahoria: $14.00 por kilo
Naranja: $30.00 por 2 kilos
Lechuga: $22.00 por kilo

1. ¿Cuánto se pagaría por 2 ½ kilos de zanahoria?
A. $28.50
B. $35.00
C. $32.00
D. $22.50

Answer :

Latuna4 Latuna4
  • 28-01-2025

Answer:

Step-by-step explanation:

a)$28.50 quieres que dividir 1 kilo con 14

Answer Link

Other Questions

Use the factor-label method to convert 83 centimeters to meters. A. 0.83
Malik visits an ice cream parlor four times a week. On Monday
A tank contains 2000 liters (L) of a solution consisting of 112
Clara slept for a total of 126 hours over the course of
The perimeter of a regular nonagon is 162 inches. The apothem is
To make a quiche, you need 1 tablespoon of butter for every
Write an equation to find two consecutive odd integers whose product is
A 6 ohm, 5 ohm, and 8 ohm resistor are connected in
What mass of sugar, in grams, would be obtained from the evaporation
In the Dorben Co., an all-day study revealed the following noise sources:
The volume of an object is measured using water displacement. What is
A 100-watt lightbulb is on for 2 hours a day. What is
What is the uncertainty of the triple beam balance?
How many aldoheptoses are there? How many are D sugars, and how
Factor by grouping: \[ x^3 + 5x^2 + 9x + 45 \]