Answer :
Final answer:
The 8-oz jar of Natural Apple Sauce is the most expensive per ounce when you compare the cost per ounce for each jar.
Explanation:
In order to determine which jar of Natural Apple Sauce is the most expensive per ounce, we have to calculate the cost per ounce for each jar. For the 8-oz jar selling at $.54, the cost per ounce is $.54/8 = $.0675 per ounce. For the 10-oz jar selling at $.62, the cost per ounce is $.62/10 = $.062 per ounce. Lastly for the 16-oz jar selling at $1.00, the cost per ounce is $1.00/16 = $.0625 per ounce. So, comparing all three jars, the 8-oz jar is the most expensive per ounce.
Learn more about Cost Analysis here:
https://brainly.com/question/32631832
#SPJ11