Answer :
Step-by-step explanation:
this is the price for 3 1/2 pounds of bananas.
to get the price for 1 pound we need to divide it by 3 1/2.
formally we do that by first converting both arguments (3 1/2 and 2.90) into full fractions :
3 1/2 = (3×2 + 1)/2 = 7/2
2.9 = 29/10
so, we have to do
29/10 / 7/2 = 29/10 × 2/7 = (29×2) / (10×7) =
= 29 / (5×7) = 29/35 =
= 0.828571429... ≈ $0.83
she spent about $0.83 on each pound of bananas.
Answer:
$0.83 a pound of bananas
Step-by-step explanation:
There are 3.5 pounds of banana, and $2.90 needs to be split between each pound equally.
2.90/3.5 = 0.82857142857, which when simplified means .83.
Check:
3*.83 = 2.49
.82857142857142857/2 = 0.41428571428, aka 0.41.
added together, 2.49+.41 = 2.90
if you want to solve problems like this in the future, just divide the cost over amount (cost/amount) lol