High School

Jasmine and Lisa each improved their yards by planting daylilies and geraniums. They bought their supplies from the same store. Jasmine spent $128 on 8 daylilies and 11 geraniums. Lisa spent $53 on 1 daylily and 6 geraniums. What is the cost of one daylily?