Answer :
When James spent $81 on 4 rosebushes and 7 geraniums. Arnold spent $170 on 9 roses and 14 geraniums. Then the cost of one rose bush is $ 20.25
James spent $81 on 4 rosebushes and 7 geraniums, so the cost of 4 rosebushes was $81 divided by 4 which is $20.25.
81/4= 20.25
Arnold spent $170 on 9 roses and 14 geraniums, so the cost of 9 roses was $170 divided by 9, which is also $20.25.
170/9= 20.25
Therefore, the cost of one rose bush is $20.25. When James spent $81 on 4 rosebushes and 7 geraniums. Arnold spent $170 on 9 roses and 14 geraniums
Learn more about equations:
brainly.com/question/10413253
#SPJ4