High School

James and Arnold each improve their yards by planting rose bushes and geraniums. They bought their supplies from the same store.

James spent $81 on 4 rose bushes and 7 geraniums. Arnold spent $170 on 9 rose bushes and 14 geraniums.

What is the cost of one rose bush?

Answer :

When James spent $81 on 4 rosebushes and 7 geraniums. Arnold spent $170 on 9 roses and 14 geraniums. Then the cost of one rose bush is $ 20.25

James spent $81 on 4 rosebushes and 7 geraniums, so the cost of 4 rosebushes was $81 divided by 4 which is $20.25.

81/4= 20.25

Arnold spent $170 on 9 roses and 14 geraniums, so the cost of 9 roses was $170 divided by 9, which is also $20.25.

170/9= 20.25

Therefore, the cost of one rose bush is $20.25. When James spent $81 on 4 rosebushes and 7 geraniums. Arnold spent $170 on 9 roses and 14 geraniums

Learn more about equations:

brainly.com/question/10413253

#SPJ4