Answer :
It costs $80 to buy an air conditioner. The cost to run it for 1 minute is $0.40.
Cost = $80
Run per minute = $0.40.
There's no exact time so substitute a variable for it: m
Add everything together.
[tex] \$80+\$0.40m [/tex]
$80 is the price to buy it. $0.40 is the price to run it for one minute. m is a variable substituting the time it runs.