Answer :
The cost of 1 oz in dollars if 10 oz cost $0.95 is $0.095
How much is 1 oz?
Based on the given concept; we can solve by using ratio
Cost of 10 oz = $0.95
Cost of 1 oz = x
Equate the ratio of number of oz to cost in dollars
10 : 0.95 = 1 : x
10/0.95 = 1/x
cross product
10 × x = 0.95 × 1
10x = 0.95
divide both sides by 10
x = 0.95/10
x = $0.095
In conclusion, 1 oz cost $0.095
Read more on ratio:
https://brainly.com/question/2328454
#SPJ1