Answer :

The cost of 1 oz in dollars if 10 oz cost $0.95 is $0.095

How much is 1 oz?

Based on the given concept; we can solve by using ratio

Cost of 10 oz = $0.95

Cost of 1 oz = x

Equate the ratio of number of oz to cost in dollars

10 : 0.95 = 1 : x

10/0.95 = 1/x

cross product

10 × x = 0.95 × 1

10x = 0.95

divide both sides by 10

x = 0.95/10

x = $0.095

In conclusion, 1 oz cost $0.095

Read more on ratio:

https://brainly.com/question/2328454

#SPJ1