Specter Specter
  • 08-09-2023
  • Mathematics
High School

How many pounds of bananas cost $3.75?

Answer :

ilyyjodyy ilyyjodyy
  • 08-12-2023
you go up by .75 each time per pound so the answer is 5
Answer Link
fymrogue fymrogue
  • 03-11-2023

Answer:

5

Step-by-step explanation:

Each one goes up by .75 cents

Answer Link

Other Questions

What is the estimated sum of [tex]$3 \frac{1}{8} + 5 \frac{13}{15}$[/tex]?(1 point)[tex]\square[/tex]
Which of the following does not reflect a goal of macroeconomic policy?
Evaluate the expression if p = 1, 1=-7, and s= -2. -3p-21
A grocer is selling bananas for 15¢ more per pound than yesterday.
Four Chitauri weighed more than 143 lbs, two weighed exactly 143 lbs,
Which of the following is a potential insider threat indicator? A. Unexplained
A 122 kg man has 306 J of kinetic energy. What is
An ice cream store serves ice cream with a #8 scoop. How
Three seniors or seven juniors can finish a work in 32 days.
Chelsea’s instructor told her that her first draft was wordy. What should
A car is traveling at 47 km/h North. As the driver slams
Sophie wants to calculate her recommended protein intake. What is her protein
What is the boiling point of dl-mandelic acid?
An RLC circuit is used in a radio to tune into an
Use polynomial long division to divide the polynomial [tex]x^4 - x^3 -