Answer :
Four scoops for $4.28 is the best rate. Therefore, option C is the correct answer.
Given that, 2 scoops for $2.98
We know that, unit rate = Total cost/Number of things
Here, 1 scoop = 2.98/2
= $1.49
3 scoops for $3.69
Here, 1 scoop = 3.69/3
= $1.23
4 scoops for $4.28
Here, 1 scoop = 4.28/4
= $1.07
Comparison 2 scoops for $2.98 is more costlier and 4 scoops for $4.28 is cheaper.
Therefore, option C is the correct answer.
To learn more about the unit rate visit:
https://brainly.com/question/11258929.
#SPJ1