High School

HELP IM BEGGING

Chrissy compared ice cream scoop prices at a local ice cream parlor.
2 scoops for $2.98
3 scoops for $3.69
4 scoops for $4.28
Which number of scoops have the best rate?
(A) Two scoops for $2.98 is the best rate
(B) Three scoops for $3.69 is the best rate
(C) four scoops for $4.28 is the best rate
(D) All of the prices per scoop have the same rate​

Answer :

Four scoops for $4.28 is the best rate. Therefore, option C is the correct answer.

Given that, 2 scoops for $2.98

We know that, unit rate = Total cost/Number of things

Here, 1 scoop = 2.98/2

= $1.49

3 scoops for $3.69

Here, 1 scoop = 3.69/3

= $1.23

4 scoops for $4.28

Here, 1 scoop = 4.28/4

= $1.07

Comparison 2 scoops for $2.98 is more costlier and 4 scoops for $4.28 is cheaper.

Therefore, option C is the correct answer.

To learn more about the unit rate visit:

https://brainly.com/question/11258929.

#SPJ1