Answer :
The most appropriate choice for unitary method will be given by-
Volume of petrol consumed = 26 liters
Cost of 60 liters petrol = € 37.70
€ 58 is the cost of 40 liters of petrol
What is unitary method?
Unitary method is the method in which the value of single unit can be calculated from the value of multiple unit and value of multiple unit is calculated from the value of single unit.
Here,
Total volume of petrol filled by Giorgio in his car = 60 liters
Volume of petrol left = 340 deciliters
= [tex]\frac{340}{10}[/tex] liters
= [tex]34[/tex] liters
Volume of petrol consumed = (60 - 34) liters
= 26 liters
Cost of 1 liter petrol = € 1.45
Cost of 60 liters petrol = € 1.45 [tex]\times[/tex] 26
= € 37.70
€ 1.45 is the cost of one liter of petrol
€ 1 is the cost of [tex]\frac{1}{1.45}[/tex] liters of petrol
€ 58 is the cost of [tex]\frac{1}{1.45} \times 58[/tex] liters of petrol
€ 58 is the cost of 40 liters of petrol
To learn more about unitary method, refer to the link-
https://brainly.com/question/24587372
#SPJ13