High School

Giorgio fills up his car, which has a capacity of 60 liters.

1. After a certain distance, 340 deciliters remain in the tank. How many liters did it consume?
2. How much did he spend if 1 liter costs €1.45?
3. How many liters of petrol can you buy for €58?

[Answers: 26 liters; €37.70; 40 liters]

Answer :

The most appropriate choice for unitary method will be given by-

Volume of petrol consumed = 26 liters

Cost of 60 liters petrol = € 37.70

€ 58 is the cost of 40 liters of petrol

What is unitary method?

Unitary method is the method in which the value of single unit can be calculated from the value of multiple unit and value of multiple unit is calculated from the value of single unit.

Here,

Total volume of petrol filled by Giorgio in his car = 60 liters

Volume of petrol left = 340 deciliters

= [tex]\frac{340}{10}[/tex] liters

= [tex]34[/tex] liters

Volume of petrol consumed = (60 - 34) liters

= 26 liters

Cost of 1 liter petrol = € 1.45

Cost of 60 liters petrol = € 1.45 [tex]\times[/tex] 26

= € 37.70

€ 1.45 is the cost of one liter of petrol

€ 1 is the cost of [tex]\frac{1}{1.45}[/tex] liters of petrol

€ 58 is the cost of [tex]\frac{1}{1.45} \times 58[/tex] liters of petrol

€ 58 is the cost of 40 liters of petrol

To learn more about unitary method, refer to the link-

https://brainly.com/question/24587372

#SPJ13