Kaito Kaito
  • 07-04-2025
  • Mathematics
High School

Emma pays $1.55 for 5 pounds of bananas. How much would 7 pounds of the same bananas cost?

Answer :

durua2 durua2
  • 02-04-2024

Answer:

$2.17 for 7 pounds

Step-by-step explanation:

$1.55÷5 is $0.31 per pound of bananas

7×0.31=2.17

Answer Link

Other Questions

What is [tex]$99 \times 99$[/tex]?
What is a "contamination reduction zone/warm zone"? A. A zone with increased
Review the following question: A simple pendulum is 5.00 m long. What
A roller coaster with a potential energy of [tex]$235, 200 \, J$[/tex]
Dale hears Ed falsely accuse Flo of stealing from Great Warehouse, Inc.,
Are the conditions for inference met? 1. Random: We have a random
Where is the Western Front line drawn on the Europe 1914 map?
In front of a spherical convex mirror with a radius of 20.4
What is the median of the following numbers: 97, 93, 68, 82,
You scored 15, 16, 17, 14, and 19 points out of 20
How many ounces is the tuna on the Seared Tuna Avocado Salad?
How do you prove that 1 cubic foot of dry cement is
Jack said there was a dog that was a high-flying, nineteenth-century trapeze
You can damage the brakes by pushing down the brake pedal while
What is the mole fraction of acetylacetone (acac) if 4.00 mL of