High School

Emily and Nicole each improve their yards by planting daylilies and geraniums. They bought their supplies from the same store.

Emily spent $87 on 12 daylilies and 5 geraniums. Nicole spent $75 on 12 daylilies and 1 geranium.

What is the cost of one daylily and the cost of one geranium?

Answer :

Final answer:

In the given system of equations problem, Emily and Nicole's spending can help us figure out the cost of daylilies and geraniums. Using the system of equations method, we find that the cost of one daylily is $6 and the cost of one geranium is $3.

Explanation:

The subject of this question is related to a concept in Mathematics, specifically dealing with a type of problems known as Systems of Equations. Emily and Nicole each bought daylilies and geraniums. Emily spent $87 on 12 daylilies and 5 geraniums, while Nicole spent $75 on 12 daylilies and 1 geranium. Let's denote the cost of one daylily as x, and one geranium as y. From the data, we can form two equations:

  1. 12x + 5y = 87
  2. 12x + y = 75

From these, we can solve the system of equations to find each individual cost. By subtracting the second equation from the first, we have 4y = 12, or y = 3. Substituting y into the first equation, we have 12x + 15 = 87, so x = 6. So, one daylily is $6, and one geranium is $3.

Learn more about Systems of Equations here:

https://brainly.com/question/21620502

#SPJ4