Ryoichi Ryoichi
  • 01-09-2024
  • Mathematics
Middle School

Dan and Wilbur each improved their yards by planting daylilies and geraniums. They bought their supplies from the same store.

Dan spent $122 on 10 daylilies and 12 geraniums.
Wilbur spent $67 on 5 daylilies and 7 geraniums.

Find the cost of one daylily and the cost of one geranium.

Answer :

jasminemolina173 jasminemolina173
  • 29-05-2025

Answer:

$189 on 15 daylilies

Step-by-step explanation:

you add the amount to get 189 and 15 daylilies

Answer Link

Other Questions

Demonstrate an understanding of the United States federal law against bribery and
The volume of a cone with a radius of 7 cm is
A knife is twice the cost of a spoon. 8 spoons and
Find \( f(4) \), where \( f(x) = 3^x \). A. 81
Which of the following contributed to the outbreak of WWI? A. Austria-Hungary
The average score was given by the function [tex] f(t) = 82
If the difference in arrival time between the P and S waves
Complete the array to find 208 divided by 8.
Based on the table, what is the best prediction of the number
Assume that main memory access takes 70 ns and L1 caches are
Was Starbucks's uniqueness a VRIO resource? Did it help Starbucks gain and
Según Aníbal de la Torre, ¿qué imagen parece tener la gente del
A rectangular swimming pool is to be filled with water. The pool
What is the square root of 116?
Powders for internal use (divided and undivided) are classified under: a) Solid