High School

Coby sells apples and bananas at his fruit store. He charges $6 per pound for bananas and $8 per pound for apples. If a customer buys a total of 13 pounds of fruit and is charged $92, how many pounds of bananas did he buy? How many pounds of apples did he get?

Show all work for full credit.