College

Bananas cost $0.56 per pound at Walmart. If I purchased bananas for $1.96, how many pounds did I buy?

Answer :

If Bananas cost $0.56 per pound at Walmart. If I purchased bananas for $1.96 then 3.5 pounds of bananas purchased.

Let x represent the number of pounds of bananas you purchased.

The cost of bananas per pound is $0.56.

Therefore, the total cost of the bananas you bought is given by:

Total cost = Cost per pound × Number of pounds

$1.96 = $0.56 × x

To solve for x, we divide both sides of the equation by $0.56:

x = $1.96 / $0.56

Using a calculator, we can calculate the value of x:

x = 3.5

Therefore, you purchased approximately 3.5 pounds of bananas.

To learn more on Division click:

https://brainly.com/question/21416852

#SPJ6

Answer:

4 your welcome have a nice day