Middle School

Bananas cost $0.45 per pound right in equation that can be used to find see the cost of P pounds of bananas how many pounds of bananas can you get with three dollars

Bananas cost 0 45 per pound right in equation that can be used to find see the cost of P pounds of bananas how many

Answer :

Answer:

1) C=0.45p

2)6 pounds

Step-by-step explanation:

2) use the equation in question 1: C=0.45p

C=3

3=0.45p

p=6.66667 = 6 (don’t know if need to refer to real life)

Hope it helps: )

To solve this you need to make an equation in this case the equation is C=.45*x which is where you should solve to get the answer