Eleanor Eleanor
  • 01-09-2023
  • Mathematics
Middle School

Bananas are $0.59 per pound. How much will 25 bananas cost?

Answer :

texaschic101 texaschic101
  • 24-11-2024
25 lbs at 0.59 per lb = 25 * 0.59 = $ 14.75 <==
Answer Link
82116 82116
  • 01-08-2023
The answer would be $14.75. You would have to do .59 times 25 bananas and you would would get $14.75.
Answer Link

Other Questions

What items make up a basic semiautomatic welding system? A. Welding machine,
PowerFruit, Inc. makes fruit-based energy drinks that offer a natural alternative to
If the temperature outside is 25 degrees Celsius, what temperature is it
A roller coaster with a potential energy of 235, 200 J sits
Two resistors are wired in series with a 123 V battery. The
What does ITT usually stand for? a ITT=International Tender Trophy b ITT=Invitation
Which action would the nurse take when a patient at the end
5. Perspective transformation is the more physically correct viewing mode, but orthographic
How many fluid ounces are in a standard size drink of wine?
Determine the amount of energy needed to melt 100 kg of aluminum
Calculate allele frequencies in the 5th generation.
Convert 1.580 hectoliters to deciliters.
Two friends push a stalled 1330 kg car with a 187 N
Expressionistic art seeks to: A. "steal reality" B. "preserve reality" C. "distort
Close your workbook without saving and open the attached workbook. What value