Answer :
Let the number of pounds of bananas be [tex]$x$[/tex]. We know that the cost of the bananas is \[tex]$0.65 per pound, so the total cost for the bananas is
$[/tex][tex]$
0.65x.
$[/tex][tex]$
Meyer also bought a frozen pizza for \$[/tex]4.99. The total amount spent was \[tex]$6.94, which gives us the equation:
$[/tex][tex]$
0.65x + 4.99 = 6.94.
$[/tex][tex]$
To find the cost spent on the bananas, subtract the cost of the pizza from the total cost:
$[/tex][tex]$
0.65x = 6.94 - 4.99 = 1.95.
$[/tex][tex]$
Now, solve for $[/tex]x[tex]$ by dividing both sides of the equation by 0.65:
$[/tex][tex]$
x = \frac{1.95}{0.65} = 3.0.
$[/tex][tex]$
Thus, Meyer bought $[/tex]\boxed{3}$ pounds of bananas.
$[/tex][tex]$
0.65x.
$[/tex][tex]$
Meyer also bought a frozen pizza for \$[/tex]4.99. The total amount spent was \[tex]$6.94, which gives us the equation:
$[/tex][tex]$
0.65x + 4.99 = 6.94.
$[/tex][tex]$
To find the cost spent on the bananas, subtract the cost of the pizza from the total cost:
$[/tex][tex]$
0.65x = 6.94 - 4.99 = 1.95.
$[/tex][tex]$
Now, solve for $[/tex]x[tex]$ by dividing both sides of the equation by 0.65:
$[/tex][tex]$
x = \frac{1.95}{0.65} = 3.0.
$[/tex][tex]$
Thus, Meyer bought $[/tex]\boxed{3}$ pounds of bananas.