Middle School

Dear beloved readers, welcome to our website! We hope your visit here brings you valuable insights and meaningful inspiration. Thank you for taking the time to stop by and explore the content we've prepared for you.
------------------------------------------------ At the market, Meyer buys a bunch of bananas for $0.65 per pound and a frozen pizza for $4.99. The total of his purchase was $6.94, without tax. How many pounds of bananas did Meyer buy?

Answer :

3 pounds of bananas did Meyer buy.

What is division?

Division is the process of splitting a number or an amount into equal parts.Division is one of the four basic operations of arithmetic, the ways that numbers are combined to make new numbers. The other operations are addition, subtraction, and multiplication.

here, we have,

Meyer buys a bunch of bananas for $0.65 per pound

and a froze pizza for $4.99. the total or his purchase was $6.94, without tax.

now,

Well, 6.94-4.99=1.95

also that divided by 0.65

=3

So. it is 3.

Hence, 3 pounds of bananas did Meyer buy.

To learn more on division click:

brainly.com/question/21416852

#SPJ2

Well, 6.94-4.99=1.95 also that devided by 0.65=3 So it is 3