High School

An ice cream store charges 75 cents for each scoop of ice cream and 25 cents for each cone. The formula [tex]c = 0.75x + 0.25[/tex] can be used to determine [tex]c[/tex], the total cost for an ice cream cone with [tex]x[/tex] scoops of ice cream.

According to the formula, how much should it cost to buy an ice cream cone with 4 scoops of ice cream?