Answer :
Answer:
2.5 pounds of pineapple and 2.5 pounds of banana chips should be used.
Step-by-step explanation:
Let the amount dried pineapple and banana chips to be added in the mix x.
Let the amount of raisins added to the mix = 2 pounds
A pound of dried pineapple bits sells for $6.99.
A pound of dried banana chips sells for $4.39
A pound of raisins sells for $2.89
x × $6.99 +x × $4.39 + 2 × $2.89 = (x + x + 2) × $4.89
[tex]x(\$6.99+\$4.39)+\$5.78=\$9.78x+\$9.78[/tex]
[tex]11.38x-9.78x=9.78-5.78[/tex]
[tex]x=\frac{9.78-5.78}{11.38-9.78}=2.5[/tex]
2.5 pounds of pineapple and 2.5 pounds of banana chips should be used.
Answer:
Step-by-step explanation:
Bradenbuys
9
10
ofapoundofdriedpineappleand
1
4
ofapoundofraisins.Whatisthetotalcost?
dried pineapple $6 per pound
dried apple $3 per pound
banana chips $7 per pound
dried pear $4 per pound
raisins $5 per pound
dried mango $5 per pound
$
You answered:
$
2.50
remember
To find the price of each item, multiply the price per pound by the number of pounds.
solve
Find the cost of the dried pineapple. Multiply:
$6 ×
9
10
=
$6 × 0.9
= $5.40
Find the cost of the raisins. Multiply:
$5 ×
1
4
=
$5 × 0.25
= $1.25
Now find the total cost by adding:
$5.40 + $1.25 = $6.65