High School

A company sells a dried fruit mixture for $5 per pound. To make the mixture, banana chips that cost $2.50 per pound are blended with dried strawberries that cost $8 per pound. How many pounds of dried strawberries should be added to 3 pounds of banana chips to make the dried fruit mixture?