High School

8 kg of potatoes and 5 kg of carrots cost Rs 280.
2 kg of potatoes and 3 kg of carrots cost Rs 112.

What is the cost of 1 kg of each item?

Answer :

Answer:

The cost per kg of potatoes is 20 Rs

and of carrots it's 24 Rs.

Step-by-step explanation:

We construct 2 simultaneous equations.

Let cost of potatoes be p Rs and cost of carrots be c Rs. Then:

8p + 5c = 280 ...................A

2p + 3c = 112 ....................B

We multiply equation B by 4:

8p + 12c = 448 ....................C

Now subtract equation C from Equation A:

0 - 7c = -168

c = -168/-7

c = 24 Rs

Now substituting c = 24 in equation B:

2p + 3(24) = 112

2p = 112 - 72

2p = 40

p = 20 Rs.