College

Dear beloved readers, welcome to our website! We hope your visit here brings you valuable insights and meaningful inspiration. Thank you for taking the time to stop by and explore the content we've prepared for you.
------------------------------------------------ 6. Решите уравнения.

1. [tex]c \cdot 5 = 65 \cdot 2[/tex]
2. [tex]x \cdot 12 = 100 - 28[/tex]
3. [tex]\frac{78}{a} = 13 \cdot 3[/tex]
4. [tex]450 + y = 158 \cdot 4[/tex]

5. [tex]67 + a = 79 \cdot 8[/tex]
6. [tex]600 + y = 219 \cdot 4[/tex]
7. [tex]\frac{52}{x} = \frac{48}{12}[/tex]
8. [tex]x + 230 = 450 + 210 + 70[/tex]

Answer :

Sure, let's go through each equation step-by-step and find the solutions:

1. Equation: [tex]\( c \cdot 5 = 65 \cdot 2 \)[/tex]
- Simplify the right side: [tex]\( 65 \cdot 2 = 130 \)[/tex].
- Solve for [tex]\( c \)[/tex]: Divide both sides by 5, giving [tex]\( c = \frac{130}{5} = 26 \)[/tex].

2. Equation: [tex]\( x \cdot 12 = 100 - 28 \)[/tex]
- Simplify the right side: [tex]\( 100 - 28 = 72 \)[/tex].
- Solve for [tex]\( x \)[/tex]: Divide both sides by 12, giving [tex]\( x = \frac{72}{12} = 6 \)[/tex].

3. Equation: [tex]\( \frac{78}{a} = 13 \cdot 3 \)[/tex]
- Simplify the right side: [tex]\( 13 \cdot 3 = 39 \)[/tex].
- Solve for [tex]\( a \)[/tex]: Rearrange the equation to get [tex]\( a = \frac{78}{39} = 2 \)[/tex].

4. Equation: [tex]\( 450 + y = 158 \cdot 4 \)[/tex]
- Simplify the right side: [tex]\( 158 \cdot 4 = 632 \)[/tex].
- Solve for [tex]\( y \)[/tex]: Subtract 450 from both sides, giving [tex]\( y = 632 - 450 = 182 \)[/tex].

5. Equation: [tex]\( 67 + a = 79 \cdot 8 \)[/tex]
- Simplify the right side: [tex]\( 79 \cdot 8 = 632 \)[/tex].
- Solve for [tex]\( a \)[/tex]: Subtract 67 from both sides, giving [tex]\( a = 632 - 67 = 565 \)[/tex].

6. Equation: [tex]\( 600 + y = 219 \cdot 4 \)[/tex]
- Simplify the right side: [tex]\( 219 \cdot 4 = 876 \)[/tex].
- Solve for [tex]\( y \)[/tex]: Subtract 600 from both sides, giving [tex]\( y = 876 - 600 = 276 \)[/tex].

7. Equation: [tex]\( \frac{52}{x} = \frac{48}{12} \)[/tex]
- Simplify the right side: [tex]\( \frac{48}{12} = 4 \)[/tex].
- Solve for [tex]\( x \)[/tex]: Rearrange the equation to get [tex]\( x = \frac{52}{4} = 13 \)[/tex].

8. Equation: [tex]\( x + 230 = 450 + 210 + 70 \)[/tex]
- Simplify the right side: [tex]\( 450 + 210 + 70 = 730 \)[/tex].
- Solve for [tex]\( x \)[/tex]: Subtract 230 from both sides, giving [tex]\( x = 730 - 230 = 500 \)[/tex].

These are the solutions for the respective equations:
1. [tex]\( c = 26 \)[/tex]
2. [tex]\( x = 6 \)[/tex]
3. [tex]\( a = 2 \)[/tex]
4. [tex]\( y = 182 \)[/tex]
5. [tex]\( a = 565 \)[/tex]
6. [tex]\( y = 276 \)[/tex]
7. [tex]\( x = 13 \)[/tex]
8. [tex]\( x = 500 \)[/tex]