Answer :

If 3 metres of material costs £1.56, the cost of 5 metres of the material is £2.6

How to find the cost of 5 metres of the material

The cost per unit of an item is represented by the unit price.

To determine the unit price of an item, we divide the price of a specific number of units by the number of units.

If 3 metres of material costs £1.56 this means that the unit price will be

= 1.56 / 3

= 0.52

for 5 metres of the material

= 0.52 * 5

= £2.6

Learn about unit price at:

https://brainly.com/question/29626113

#SPJ1