3 metres of material costs £1.56
work ot the cost of 5 metres of material

If 3 metres of material costs £1.56, the cost of 5 metres of the material is £2.6
The cost per unit of an item is represented by the unit price.
To determine the unit price of an item, we divide the price of a specific number of units by the number of units.
If 3 metres of material costs £1.56 this means that the unit price will be
= 1.56 / 3
= 0.52
for 5 metres of the material
= 0.52 * 5
= £2.6
Learn about unit price at:
https://brainly.com/question/29626113
#SPJ1