Dear beloved readers, welcome to our website! We hope your visit here brings you valuable insights and meaningful inspiration. Thank you for taking the time to stop by and explore the content we've prepared for you.
------------------------------------------------ 2) Castel and Sumalee each improved their yards by planting rose bushes and ornamental grass.They bought their supplies from the same store. Castel spent $69 on 5 rose bushes and 8 bunchesof ornamental grass. Sumalee spent $42 on 2 rose bushes and 8 bunches of ornamental grass.What is the cost of one rose bush and the cost of one bunch of ornamental grass?#2

Dear beloved readers welcome to our website We hope your visit here brings you valuable insights and meaningful inspiration Thank you for taking the time

Answer :

Let the cost of rose bushes is x.

Let the cost of a bunch of ornamental grass is y.

It is given that,

Castel spent $69 on 5 rose bushes and 8 bunches of ornamental grass.

That is,

5x+8y=69.

Sumalee spent $42 on 2 rose bushes and 8 bunches of ornamental grass.

That is,

2x+8y=42.

To find x and y:

Subtracting these two equations we get,

[tex]\begin{gathered} 5x+8y=69 \\ -2x-8y=-42 \\ _{---------------} \\ 3x=27 \\ x=9 \end{gathered}[/tex]

Substitute x=9 in second equation we get,

[tex]\begin{gathered} 2(9)+8y=42 \\ 18+8y=42 \\ 8y=24 \\ y=3 \end{gathered}[/tex]

Hence, the cost of rose bushes is $9 and the cost of a bunch of ornamental grass is $3.