High School

Janet is comparing prices of bottled water. One bottle of water costs $1.92 and contains 12 ounces. Another bottle of water costs $2.40 and contains 16 ounces. Which bottle of water costs less per ounce?

Calculate the cost per ounce for each bottle:

- The 12-ounce bottle for $1.92 costs $_____ per ounce.
- The 16-ounce bottle for $2.40 costs $_____ per ounce.

The _____-ounce bottle costs less per ounce.

Answer :

Bottle 1 = $1.92 & 12 ounces

Bottle 2 = $2.40 & 16 ounces

Bottle 1

If 12 ounces costs $1.92, to determine the price of 1 ounce we divide $1.92 by 12.

$1.92 ÷ 12 = $0.16 per ounce for bottle 1.

Bottle 2

If 16 ounces costs $2.40, to determine the price of 1 ounce we divide $2.40 by 16.

$2.40 ÷ 16 = $0.15 per ounce for bottle 2.

Therefore we can determine that Bottle 2 is cheaper per ounce than Bottle 1.